פורסם על ידי ב 09/09/2019

הפרעות קשב וריכוז – שיטת דה וינצ’י

לילד שלכם יש הפרעת קשב וריכוז? ייתכן שיש לו גנים של לאונרדו דה וינצ’י

ספר חדש שיצא לאור בשם “Davinci Method” מבקש לשנות את צורת החשיבה על אותם המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז ADD/ADHD. הוא קורא להם “טיפוסי דה וינצ’י” על שמו של הגאון האונברסאלי, לאונרדו דה וינצ’י. מפתיע או לא – לאונרדו דה וינצ’י, איש אשכולות מגדולי אמני הרנסאנס, היה בעל הפרעת קשב וריכוז (מסקנה שהגיעו אליה בשלב מאוחר יותר עת שניתחו את כתב ידו).

ניגש ישר לשורה התחתונה של הספר:
אם יש לך הפרעת קשב וריכוז (ADHD), ייתכן ואתה שייך לאותם יחידי סגולה שנכללים תחת הקטגוריה “טיפוס דה וינצ’י”. אישיות טיפוסית זו מאופיינת בחוכמה, תבונה ותחכום. צריך למצא רק את הדרך הנכונה להביא את התכונות הללו לידי ביטוי.

רק אחד מכל עשרה נולד עם מאפייני דה וינצ’י, בהיותם מיעוט, הם סובלים מחוסר סבלנות ומבורות חברתית מצד כל 90% הנותרים. החברה בחרה לכנות את ה”דוינצ’ים” כסובלים מ”הפרעה”, בעוד שלמעשה – טוען הספר – הם המתי מעט שזכו למתנה אמיתית.

מה בעצם כל כך מיוחד באותם “טיפוסי דה וינצ’י”?
הספר טוען, כי אלו הם אנשים ספונטניים ובלתי צפויים בדעותיהם ובהתנהגותם; בעלי חוש יזמות מפותח, נכונות לבריאות, לעושר ולהון.

בתנאים החברתיים בהם הם חיים, ה”דוינצ’ים”, בהיותם מיעוט תמידי תופסים את עצמים כאשמים ונוטים להתבייש בגישתם לחיים או בהחלטותיהם הספונטניות שמובילות להרפתקנות יתר ולצורך לחוות ולהתרגש – בלי לדעת שדרכם זו טבעית, נכונה והולמת.

הטענה היא שתחושות כמו אשמה ובושה באשר לטבע האמיתי, מופנמות ע”י “ילד דה וינצ’י” ומובילות להפרעות אישיותיות או התנהגותיות. הפרעות אלו יכולות להתפתח לידי הפרעות קשב וריכוז (ADD) ולנוספות כמו דיכאון, נרקסיזם, חרדה ודומיהן, אולם נראה כי כולן כאחת נובעות מהפרעת קשב וריכוז.

הפרעות קשב וריכוז – הפרעה או ייחוד ?

אין זה אומר שאם יש לך את המאפיינים של דה וינצ’י אתה מוכרח לפתח קשיי קשב וריכוז. אבל במידה ותחשף בשנות ההתפתחות שלך לסביבה עויינת ובלתי סבלנית, סביר להניח שתפתח לפחות שביב של מה שמכנה הפסיכונאליסט אוטו רנק “נטייה נירוטית”, או במילים המוכרות לנו מהיום: הפרעת קשב וריכוז. ההפרעות אלו הינן הביטוי השלילי של מאפייני אישיות דה וינצ’י.

הפרעות קשב וריכוז ADD ADHD היא בדרך כלל הסימפטום של תסכול וחוסר איזון אצל טיפוסי דה וינצ’י. אם אתה או ילדך בעלי מאפייני דה וינצ’י ואתם לא מאפשרים לעצמכם להיות ולחיות לפי הדחפים הטבעיים שלכם, אז סביר שתתפתח הפרעה מהסוג של הפרעות קשב וריכוז ADD ADHD.

עם המאפיין הייחודי של דה וינצ’י יכול להיות שתהיה גאון, ויכול להיות שתאבק בעצמך בניסיון לרצות את כל 90 אחוז האחרים, הנחשבים ל”נורמאליים”. הספר מציע לך לשנות את צורת חשיבה ולקבל את העובדה שאתה מיוחד.
אתה מיוחד כי אתה יכול לבחור אם להיות גאון אונברסלי כמו דה וינצ’י עצמו וגדולים אחרים בהיסטוריה, או להיות בינוני.

הפרעת קשב וריכוז ADD/ADHD הינה התוצאה הישירה והסימפטום להחלטתה לדחות את הגאונות ולבחור להתנהג בדרכים מלאכותיות, בניסיון להתאים את עצמך לאותם 90 אחוז שנחשבים לנורמליים. הספר מציע לך להיות להיות פשוט עצמך: ספונטני, הרפתקני, אוהב ריגושים, נוטל סיכונים. מקסים – “ילד דה וינצ’י”.

לחנך חברה שלמה של בני אדם זה קשה, אפילו בלתי אפשרי. לאמן את עצמך ולשפר את היכולות שלך זה פשוט!