פורסם על ידי ב 09/09/2019

טיפים לחופשת הקיץ

החופש הגדול הגיע ואיתו הבעיה הגדולה – איך להעסיק את הילדים חודשיים שלמים? הבעיה גדולה פי כמה כשמדובר בילדים עם הפרעות קשב וריכוז שמשתעממים מהר מאוד  ומחפשים תעסוקה מתמדת.

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מסתדרים טוב יותר כשהם יודעים למה לצפות ומה מצופה מהם. במילים אחרות, כשהם נמצאים במסגרת או כשיש להם לוח זמנים שהם פועלים לפיו. דבר זה נכון במיוחד לגבי הילדים הקטנים יותר שממהרים להכריז על השעמום שלהם ברגע שלא מתרחש משהו ליותר מכמה שניות.

מומחים מסכימים שבתקופת הקיץ חשוב לאמן הן את גופו והן את מוחו של הילד ואומרים כי ילדים עלולים לאבד הרבה ממה שהם עמלו ועבדו עליו כל כך קשה במהלך שנת הלימודים אם בקיץ הם ינטשו את הפן הלימודי והחינוכי וירבצו כל היום מול הטלוויזיה או משחקי המחשב. לכן צריך לתכנן להם פעילויות שיהיו גם מהנות וגם לימודיות כדי להעסיק אותם בחופשה הארוכה.

הפעילויות שניתן לתכנן הן מגוונות ויכולות להיות מבוצעות לבד או בקבוצות כגון קייטנות חינוכיות או סדנאות. מומלץ גם לתגמל הישגים לימודיים עם פעילויות מהנות כגון יציאה לבאולינג, שחיה, מופע וכד’.

לפניכם כמה טיפים לאיך לעבור את חופשת הקיץ בשלום:

1. שמרו על שגרה ולוח זמנים. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מתפקדים טוב יותר כשיש להם איזושהי מסגרת ואין להם את האפשרות להתפזר. אל תחכו שילדכם ישאל אתכם מה לעשות. וודאו שגם במהלך החופש הגדול תשמר שגרה מסוימת ותפעלו לפי לוח זמנים מתוכנן מראש שיכלול פעילויות מסודרות שיעסיקו את ילדכם ברוב שעות היום.

2. נסו לתכנן פעילויות שיעודדו את היצירתיות של ילדכם ויעלו את הביטחון העצמי שלו. היצירתיות תתבטא במקומות בהם הילד יסתקרן ויתעניין כמו למשל ביקור במוזיאון המדע, טיול בשבילי הארץ, סדנאות יצירה שהוא מתעניין בהם וכד’. ילדים מרגישים תחושה של סיפוק וגאווה כשהם רוכשים מיומנות חדשה או ידע חדש וכאשר הם עוסקים בתחום שהם יכולים להתבטא ולהיות טובים בו.

3. אל תזניחו את הלמידה. פינוי זמן לפעילויות לימודיות במהלך הקיץ עוזר לשמור על שגרה, ומספק המשכיות לימודית שעוזרת לילד להגיע מוכן לשנת הלימודים הבאה. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז עובדים כל כך קשה במהלך השנה על אסטרטגיות הלמידה שלהם וחבל שבחודשי הקיץ הכל ילך לאיבוד. שמרו על הגחלת ואל תתנו לילדכם להתבטל לחלוטין ולהתחיל את שנת הלימודים הבאה בייאוש ותסכול. ע”י שמירה על המשכיות לימודית כלשהי תהיה לילדכם נחיתה רכה בשנה הבאה.

4. השתמשו בטכנולוגיה הקיימת כדי להעביר את הזמן, אך בצורה מועילה. היום ישנן תוכנות מחשב רבות שנועדו גם לשעשע את הילד וגם לחנך אותו. תוכנות אלו כוללות משחקי מדע, גיאוגרפיה, משחקי חשיבה שונים וכד’. בנוסף, לילדים עם הפרעות קשב וריכוז יש תוכנות מחשב ספציפיות שנועדו לטפל בסימפטומים של הפרעות הקשב ולהכין את ילדכם לשנת הלימודים הבאה.

5. לקרוא לקרוא לקרוא. החופשה היא הזדמנות טובה לתת לילד לקרוא ספרים שהוא אוהב ולא ספרים שהוא מחויב לקרוא בשביל הלימודים. קריאה שהיא גם מהנה עבורו, יכולה לתרום לשיפור יכולות הקריאה ולגרום לכך שכשהוא יחזור ללימודים ויצטרך לקרוא חומרי לימוד, זה כבר יהיה הרבה יותר קל מבעבר.

6. וודאו כי הילד מפעיל גם את הגוף. וודאו כי הלו”ז לקיץ כולל הרבה פעילות גופנית מהנה כמו משחקי כדור, בריכה, טיולים, אופניים וכד’ ולא רק רביצה מול טלוויזיה או טיולים לקניון הקרוב.

7. תנו לילד את זכות הבחירה. הקציבו חלון זמן מסוים ביום בו הילד יכול לבחור מה לעשות. בהתחלה הוא יבחר כמובן פעילויות מהנות ואטרקטיביות אך עם הזמן, יתכן והוא כבר ירצה לבד לעשות פעילות לימודית או מטלות כלשהן. בד”כ, כשהיוזמה באה מהילד,  המטלה נעשית בצורה הרבה יותר טובה.

8. החליטו על זמן כיבוי אורות קבוע. לעתים קרובות, הימים מלאי הפעילות של החופש דוחפים את שעת כיבוי האורות קדימה והילד לא ישן שנת לילה טובה. דבר זה נכון במיוחד לגבי ילדים עם הפרעות קשב וריכוז שנוטים להיסחף עם תוכניות טלוויזיה ומשחקי מחשב וקשה להם מאוד להרגיע את הגוף ואת הראש. כתוצאה מכך, ביום למחרת הם עייפים ונרגזים. לכן, זמן כיבוי אורות קבוע הוא מהותי לילדים עם הפרעות קשב וריכוז גם בימי החופש. כמובן שלכל כלל יש יוצא מן הכלל ואפשר להיות גמישים יותר במקרים מסוימים שדורשים זאת כמו יציאה מיוחדת, טיול שנמשך יותר מהמצופה וכד’.