פורסם על ידי ב 09/09/2019

הפרעות קשב וריכוז – טיפים לניהול פיננסי תקין

חובות האשראי שלכם הולכים ותופחים ונמאס לכם מההתנהלות הבזבזנית הזו, או לחילופין אתם חוסכים באופן אובססיבי ומפחדים להיקלע לחובות? אין לכם מושג לגבי הפירוט בניירת וחשבונות הבנק? אם אתם בעלי הפרעת קשב ייתכן שאתם נתקלים בקשיים בניהול הפיננסי, אבל – אל תרימו ידיים, יש מה לעשות! בחלק זה נציג מספר טיפים לניהול פיננסי תקין. 

מרבית האנשים הבוגרים שלהם הפרעות קשב וריכוז נתקלים בקשיים בניהול הפיננסי.

זה יכול להתבטא בחסכנות וקמצנות אובססיבית, אך בעיקר בבזבזנות, הוצאות לא מבוקרות, אי עמידה בזמן בתשלומים שונים, חוסר יכולת תכנון תקציבי לעתיד, רכישות אימפולסיביות עקב קושי בדחיית סיפוקים, או סתם כי חשבתם שיש כסף בחשבון ובסוף מסתבר שלא ועוד.

מוכר? כל הקושי הקיים בהתעסקות סביב הניהול הכספי עשוי לגרום לכם כבעלי הפרעות קשב וריכוז להרגיש לא מוצלחים, אשמים ותקועים לגמרי.

האם לקבל את המצב הנתון כבלתי הפיך?
וודאי שלא. אם כן כיצד בכל זאת ניתן לערוך שינויים ואיך בעצם מתחילים?

למרבה המזל ישנן מספר אסטרטגיות בהן תוכלו להשתמש, על מנת לשפר לאין ערוך את התנהלותכם הפיננסית ולהישאר בשליטה. קבלו 10 טיפים לניהול פיננסי תקין: 

טיפ ראשון:

הסתייעו ב”עוזר אישי“, שיעזור לכם לקבל החלטות ויישב אתכם לבדוק את ההוצאות וההכנסות החודשיות ולהבין אותם. אם אין לכם מישהו כזה, ניתן לשכור שירותים של מאמן אישי המתמחה בייעוץ לניהול תקציב בית. ישנם גם מאמנים אישיים המתמחים בהפרעות קשב וריכוז. לאחר מספר פגישות תוכלו ללמוד בעצמכם על מה להקפיד ואיך לנהל את התקציב טוב יותר.

טיפ שני:

הסתייעו ב”עוזר אישי וירטואלי“.

ישנם תוכנות מחשב באמצעותם מקלידים את ההוצאות וההכנסות ואז מתקבלת תמונה ברורה ומוחשית לגבי התקציב השוטף שלכם. תוכנה כזו יכולה להפוך את יתרת המאזן שלכם לחיובית מהר מאוד. זה כלי פשוט וכדאי ליישמו בכל בית, אחת כמה וכמה כשמדובר בהתנהלות לקויה כתוצאה מהפרעות קשב וריכוז.

טיפ שלישי:

משכו כסף מזומן מהבנק אחת לחודש בגובה סכום הכסף הדרוש לתשלומים ולהוצאות החודשיות שלכם.

כסף הוא דבר מוחשי שניתן לספירה וניתן בקלות לעקוב ולראות כמה יש ממנו ברגע נתון וכיצד הוא אוזל מהארנק – זה בניגוד להתנהלות באמצעות כרטיס אשראי שבו אין תחושות כאלו. באמצעות שימוש בכסף מזומן ניתן ללמוד להתנהל עם מה שיש ולכוון את הקניות בהתאם למצוי בארנק ולא באמצעות מה שחושבים שיש בבנק.

טיפ רביעי:

הימנעו מקניה אימפולסיבית. 

אם תקצו סכום כסף חודשי לקניות הצריכה השוטפת כמומלץ בטיפ הקודם ובכל זאת תמצאו את עצמכם חייבים לקנות משהו שראיתם זה עתה (זה קורה לכולנו). החליטו מראש שבמצב כזה ההחלטה לקנייה תיעשה רק ביום המחרת. אל דאגה, המוצר שרציתם יחכה לכם. וכן יש סיכוי שלאחר יממה וחשיבה מחודשת תיווכחו שהקנייה מיותרת. אין לכם מושג כמה כסף תוכלו לחסוך אם תיישמו טיפ זה.

טיפ חמישי:

במידה שיש לכם חוב או חובות גדולים, מומלץ לברר מה הזכויות שלכם מבחינת בעלי החוב. גשו לבעל החוב (מוסד או גורם פרטי) ספרו לו את הקושי שלכם ונהלו איתו משא ומתן לגבי ניכוי חלק מהחוב, פריסה לתשלומים וכדומה. רבים מהם אגב יעדיפו לקבל תשלום כלשהו מאשר לא לקבל כלל.

טיפ שישי:

חיים בזוגיות? מומלץ לכם לפתוח חשבונות נפרדים גלויים.

כאשר אחד מבני הזוג נוהג בפזרנות ובזבזנות עם הכסף, מומלץ לפתוח שני חשבונות בנק גלויים. באמצעות חשבונות נפרדים ניתן יהיה לעקוב אחר צורת ההתנהלות וסוגי רכישות שלא לצורך על ידי כל אחד מבני הזוג בנפרד. מידי חודש, עם קבלת חשבון הבנק, שבו יחד ונתחו את ההוצאות. זיכרו, המטרה היא להבין ולהיווכח כמה כסף יצא על קניות שהם חובה וכמה על קניות שאינן מתוכננות.

בבוא הזמן, משיגים תחושה טובה יותר לגבי היכולת הכספית שלכם ואופן קבלת ההחלטות על הקניות שתפרת.

טיפ שביעי:

פגישה שבועית מתוכננת מראש עם בן הזוג לשיחה על הצפי הפיננסי שלכם לשבוע הקרוב. כך מובטחת לכם שיחה רגועה ושלווה, שלא תהפוך לוויכוח. לכל אחד מכם תוקצבנה 10 דקות (אפשר לכוון טיימר), תוך הקשבה מלאה של בן הזוג. עניין הגבלת הזמן חשובה מאוד ובמיוחד כשמדובר באנשים עם הפרעות קשב וריכוז.

טיפ שמיני:

עזרה אישית – בקשו מאדם שעליו אתם סומכים, שיעזור לכם בהחלטות של קניות בעלות סכום גבוה ושיסייע לכם לנהל משא ומתן לגבי קבלת הנחה ופריסת התשלומים לאותה רכישה.

טיפ תשיעי:

קבעו מטרות פיננסיות חזויות לעוד שנה או לעוד 5 שנים וכו’, שתתחילו לפעול לביצוען מעתה. למשל רכישת רכב כעת, שהתשלומים עבורו יסתיימו בעוד 5 שנים או חיסכון של סכום כסף, כדי שתוכלו לרכוש דבר מה בעוד 5 שנים וכו’.

טיפ עשירי:

גם אם נתקלתם בקשיים במהלך החיים בשל הפרעות קשב וריכוז, וזכיתם לשמוע כינויים כמו עצלן, פזרן, חסר אחריות ועוד ביטויים דומים. הזכירו לעצמכם כי בעצם היותכם בעלי הפרעות קשב וריכוז אתם סובלים מבעיות אירגון, סדר, דחיינות, אך בשום אופן לא מאינטליגנציה נמוכה.

בעזרת עזרים ומנטור אישי ניתן לנהל את התקציב בחוכמה ובזהירות!

לסיכום:

אומנם ניתנו לכם עכשיו מספר טיפים לניהול פיננסי תקין, אך חשוב לזכור כי בעלי הפרעות קשב וריכוז, זקוקים לעיתים לאדם שידריך אותם בהתנהלות הכספית ולכן אנו ממליצים לבקש עזרה.זיכרו, גם אנשים ללא הפרעות קשב וריכוז נתקלים בבעיות כספיותולכן, לאדם שיש לו הפרעות קשב וריכוז בקשת עזרה היא חוזקה ולא חולשה.

סלחו לעצמכם על החלטות שגויות שגרמו לבעיות כלכליות, אך בתנאי שאתם מסיקים את המסקנות הנכונות ודואגים ליישם אותם.