פורסם על ידי ב 09/09/2019

טיפים שימושיים להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז

כידוע, הפרעת קשב וריכוז מחולקת לשני סוגים עיקריים – ADD ו-ADHD. כדאי לדעת שכל אחד מהם דורש התמודדות בכיוון קצת שונה. לכן הכנו טיפים להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז שיסייעו לכם בשגרת היום יום.

ראשית כל, חשוב לדעת את ההבחנה בין שני סוגי ההפרעות הללו:

ילדי ADD הם בדרך-כלל שקטים ומופנמים יותר עם מוסחות גבוהה. פעמים רבות מתארים אותם כחולמניים ושכחנים.

לעומת זאת, ילדי ADHD מאופיינים בהיפראקטיביות ואימפולסיביות. הם מתוארים ככאלה שמשתעממים בקלות ולא יכולים לשבת במקום אחד יותר מדי זמן.

בשני המקרים, הורים יכולים לעזור לילדיהם במידה רבה על ידי כך שילמדו איך להתמודד עם הסימפטומים של ההפרעה. הנה מספר טיפים להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז שיסייעו לכם להתמודד ביעילות עם התופעה.

10 טיפים להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז:

1. היו בקשר מתמיד מול המורה. הקשר יכול להיות על בסיס יומיומי או על בסיס שבועי שיאפשר לכם להיות עם היד על הדופק בכל מה שקשור לתפקוד ילדכם בבית הספר. זה יכול להיות אפילו בצורת מייל שבועי שבו המורה מציין מה היה עם הילד באותו שבוע. לא תמיד המורים שמים לב לתפקוד של כל ילד ושמירה על מעקב שכזה מבטיחה שילדכם לא “יוזנח” בכיתה. הקשר עם המורה חשוב מאוד גם בשבילכם וגם בשביל ילדכם.

2. צרו קשר עין. ילדים יוסחו פחות בקלות אם נוצר קשר עין עם האדם איתו הם מדברים.

אם אתם נותנים לילד הוראות, החזיקו בעדינות את סנטרו של הילד כדי שלא יוכל להסיט את מבטו. דבר זה יעזור לו להתרכז במה שאתם אומרים לו.

מילה טובה שווה זהב… חזקו את ילדכם בכל שלב

3. תנו חיזוקים חיוביים יותר מאשר הערות משמעת. למרות שישנם זמנים בהם הערות משמעת הן במקום, יותר יעיל לתת אותן בשילוב עם חיזוק חיובי כלשהו. מצאו דרכים להחמיא לילדכם בצורה כנה. תציינו בפניהם מה הם כן עושים נכון ותזכירו להם מקרים בהם הם כן התנהגו כשורה. תנסו להיות כמה שיותר ספציפיים. לדוג’: במקום להגיד “היום היית ילד טוב”, אמרו “כל הכבוד שהקשבת לי כשביקשתי ממך לסדר את הצעצועים שלך. רואים שהשקעת מאמץ לוודא שהכל מוחזר למקום”.

4. וודאו שילדכם רואה את ההשלכות של מעשיו כמה שיותר קרוב למעשים עצמם. אם ילדכם עושה משהו לא כשורה והוא לא רואה את השלכות המעשה בשעות הראשונות לאחר המעשה, פחות סביר שהוא יפיק את הלקחים הרצויים. הילד חייב לקשר בין המעשה לבין ההשלכות שלו.

5. תנו הוראות פשוטות ככל הניתן. כאשר אתם נותנים הוראות כלשהן, השתמשו במשפטים קצרים ולעניין.

חלקו את ההוראות לשלבים, תנו לילד להשלים שלב או שניים ובקשו ממנו לחזור אליכם כשהוא מסיים.

לאחר מכן, תנו לו עוד כמה שלבים. לדוגמה: במקום להגיד “לך תסדר את החדר שלך” אפשר לומר ” לך תציע את המיטה ותרים את הצעצועים מהרצפה ותחזור אליי כשאתה מסיים”.

אחרי הסיום, נותנים לו את השלב הבא. כך, הילד מרוכז במשימה הספציפית שניתנה לו והוא לא צריך לתעדף לבד.

ככל שהמשימה יותר ממוקדת, כך הסיכוי גובר שילד עם הפרעת קשב וריכוז יתחיל ויסיים אותה עד סופה.

חשוב לזכור לחשוב חיובית… המשיכו לקרוא את 5 הטיפים הבאים

6. השתמשו בשיטת התגמולים. למשל – כל פעם שילדכם מתארגן לבית הספר בבוקר בזמן, הוא מקבל מדבקה. לאחר שיצבור מספר מסוים של מדבקות, הוא יקבל איזשהו פרס. המטרה היא להעלות לילדכם את המוטיבציה להתנהג בצורה הרצויה אם זה התארגנות בבוקר, הכנת שיעורי בית, סידור החדר וכד’ – כל דבר שתחליטו שבו יש צורך בהתערבות מסוג זה.

7. וודאו שילדכם עובד בסביבה מאורגנת ומסודרת. ככל שיש יותר סדר וארגון, כך יהיה לילדכם פחות קשה לעבוד. רצוי שיהיה לו שולחן כתיבה מסודר שבו כל החפצים שלו מסודרים במקומות קבועים – כלי כתיבה, מחברות, דפים וכד’.

8. מצאו במה ילדכם הכי טוב. זה יכול להיות ציור, מוסיקה, עבודות יצירה, ספורט וכד’ או אפילו מקצוע מסוים בבית הספר, קריאה, כתיבה יוצרת וכד’. גלו מהן נקודות החוזק של ילדכם ותעודדו אותו לפתח ולחזק אותן עוד יותר. התמקדו בדברים שהם כן יכולים לעשות בניגוד לדברים שהם לא יכולים.

ברגע שהם חווים הצלחה, אפילו בתחום אחד, הדבר יכול להעלות בצורה משמעותית את הביטחון והדימוי העצמי שלהם.

9. צרו סדר יום קבוע ככל הניתן. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מתפקדים בצורה הטובה ביותר כאשר יש סדר יום קבוע והם יודעים למה לצפות.

10. נסו לא ליצור אצל ילדכם תחושה שהוא לא מסוגל. תציעו עזרה במקום ביקורת.

כאשר אתם מתקנים אותו, שימו לב לצורה בה אתם מתנסחים. הימנעו ממשפטים כמו: “בחיים לא תצליחו….” או “זה לעולם לא יעבוד בצורה כזאת…” במקום, תציעו את עזרתכם למצוא דרכים בהם הוא כן יצליח.

בעזרת הניסוח הנכון תגרמו לילדכם להאמין בעצמו וביכולות שלו במקום לחשוב שהוא בחיים לא יצליח לבד, בלי לפתח תלות באחרים.

טיפים להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז זה בהחלט חשוב מאוד, אך לעיתים צריך אמצעים נוספים שיעזור לילדכם להתמודד עם הפרעות הקשב והריכוז, בדיוק בשביל זה הוקמה אטנגו.

אטנגו מביאה לכם תוכנית אימון מוחי שמאפשרת לילד לשפר את יכולותיו הקוגניטיביות באמצעות מחשב ובאופן עצמאי. תוכנית האימון תסייע לכם ביישום הטיפים שהזכרנו לעיל.