פורסם על ידי ב 09/09/2019

התפקודים הניהוליים של המוח – מהם ואיך לטפל בהם? (חלק א’)

התפקודים הניהוליים של המוח שייכים למערכת בקרה ראשית האחראית על הפעלת כלל המיומנויות הקוגניטיביות.

התפקודים הקוגניטיביים עוזרים לקשר בין חוויות העבר, ההתנהגות בהווה והתכנון לעתיד.

באמצעות התפקודים הניהוליים ניתן לבצע משימות כגון:

תכנון, ארגון, קבלת החלטות, פיתרון בעיות, שימת לב לפרטים, זכירת פרטים, ניהול זמן, זכירה, התנהלות במרחב, איפוק וויסות עצמי, ועוד.

התפקודים הניהוליים של המוח דומים למנהל חברה.

מנהל החברה הוא האדם שמתכנן איך ינוצלו משאבי החברה, מהם סדרי העדיפויות ומהו הכיוון אליו החברה תלך בעתיד.

אם ישנם חילוקי דעות ודרישות שונות, המנהל יחליט איך לפעול בנושא.

בקצרה – תפקיד המנהל הוא לחשוב על הדברים, להסתכל על התמונה הגדולה ולחשוב על העתיד.

במוח, האונה הפרונטאלית היא האחראית על התפקודים הניהוליים של המוח. חלק זה במוח אחראי על ההחלטות הגדולות שלנו, הוא מקצה משאבים לפעילויות שונות שלנו, והוא עוזר לנו לבחון אפשרויות רבות כאשר אנו צריכים לקבל החלטה.

לדוגמה: אדם מתעורר בבוקר ועליו להתארגן לקראת יציאה בזמן לעבודה, או ילד שצריך להתארגן לקראת יציאה בזמן לביה”ס. לשניהם יש מטלות שחייבים להיעשות בזה אחר זה לאחר הקימה, למשל: להתלבש, לצחצח שיניים, לאכול משהו, לקחת תיק או ילקוט ולוודא שהספרים, מחברות, משקפיים, מפתחות נלקחו.

כיצד בא לידי ביטוי הקושי בתפקודים הניהוליים אצל בעלי הפרעת קשב וריכוז?

אצל בעלי קשיים בביצועיים הניהוליים, נראה בבירור חוסר יכולת בקבלת ההחלטות. להחליט מה לעשות קודם היא משימה לא פשוטה. וכך עד שמתקבלת החלטה לוקח זמן!  הרבה פעמים מדווחים אנשים שהזמן בורח להם והם לא הספיקו כלום.

ההתנהגות של אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז לרוב אינה מאורגנת בצורה היררכית והם אינם מסוגלים להתמיד בחשיבה לאורך זמן  ובראייה עתידית להשגת מטרות . כתוצאה מכך, נוצרות בעיות בהתנהלות היומיומית ואף בתפקוד חברתי. פעולות לכאורה פשוטות כגון: שיתוף פעולה, סבלנות לקבלת התנהגות החבר, איפוק להקשיב לחבר וכדומה מהוות את עיקר הקושי בייחסים הדדיים.

לאור האמור לעיל  נדרשת התערבות חיצונית ויצירת סביבה מקבלת ומבינה  של ההפרעה בתפקודים הניהוליים.

בכנס CHADD שנערך באורלנדו ארה”ב, בנובמבר 2011, היו מספר הרצאות על התפקודים הניהוליים של המוח שהתבצעו  על ידי כמה מרצים חשובים, ביניהם Russell Barkley Ph.D הידוע. בהרצאתו, דיבר בארקלי על כך שתרופות (הוא נחשב לחסיד גדול של נטילת  תרופות להפרעות קשב וריכוז) אינן עוזרות בהפרעות התפקודיים הניהוליים!

לטענתו יש לשלב תרופות עם טיפול קוגניטיבי בהפרעת קשב וריכוז/התנהגותי/רגשי לפי הצורך של הילד או המבוגר. מרצים נוספים הסכימו עם דעתו ונראה שכעת החל גל חדש  ומפתיע בתחום הטיפול בהפרעת קשב וריכוז הקורא לאנשי מקצוע לשלב שיטות  קוגניטיביות ולא להסתמך רק על תרופות.