פורסם על ידי ב 09/09/2019

איך הטכנולוגיה משפיעה על הפרעות קשב וריכוז?

בעולם של היום, בו הכל מתבצע במהירות וניתן לבצע כמה משימות בו זמנית, אנו נעשים מכורים ליכולות הטכנולוגיות החדשות אשר מספקות לנו מידע רב ומגוון ולזרימה שוטפת של הודעות, מסרים וצ’יטוטים.

מספר מומחים מתחום בריאות הנפש בארה”ב העלו לאחרונה במאמר את חששותיהם כי העליה בהתמכרות לטכנולוגיה, שנובעת אולי מהפופולריות של פלאפונים מתוחכמים ורשתות חברתיות באינטרנט, עלולה להוביל לא רק לפגיעה ביחסים בין-אישיים, אל גם לעליה במקרים של הפרעות קשב וריכוז.

“אם טווח הקשב שלנו מוגבל עד כדי כך שאנחנו יכולים לקלוט מידע רק במשפטים בעלי 140 תווים, זה לא מנבא דברים טובים לעתיד” אומר ד”ר אליאס אבוג’אוד, מנהל המחלקה לטיפול בהפרעות של שליטה על דחפים באוניברסיטת סטנפורד.

ד”ר אבוג’אוד ממשיך ואומר כי ככל שאנחנו מתרגלים למסרים הפשוטים והמהירים של האינטרנט, כך אנו נהיים פחות סבלניים כשזה מגיע למידע מורכב יותר ובעל משמעות רבה יותר. ד”ר אבוג’אוד חושש כי עם הזמן, נאבד את היכולת שלנו לנתח מידע בצורה עמוקה ומדוקדקת. כמו כל יכולת, אם לא משתמשים בה, מאבדים אותה.

ד”ר ג’ון רייטי, משתמש במושג “הפרעת קשב נרכשת” כדי לתאר את הצורה בה טכנולוגיה משנה את מבנה המוח המודרני. הוא שם לב כי תלות בתוכניות הפשוטות ביותר כמו בדיקת איות או רשימת טלפונים בטלפון הנייד שזוכרת בשבילך את כל מספרי הטלפון שאתה צריך, מורידים מיכולת המוח לעבד פרטים. עבור ההורים שבינינו, זה מעלה סימני שאלה רבים, כגון איך לשמור על הקשב והריכוז של ילדינו בסביבה עמוסת גירויים טכנולוגיים?

ד”ר רייטי נותן את הדוגמא האהובה עליו ואומר שכשהוא מקליד את המילה tomorrow הוא יודע שבדיקת האיות תתקן אותו. היה לוקח לו בדיוק 30 מלישניות להחליט לבד אם האיות נכון אבל הוא סומך על הבדיקה הממוחשבת בכל זאת. גם כשאנחנו משקיעים זמן בכתיבה, אין לנו סבלנות להתייחס לכתיבה נכונה מכיוון שהמחשב עושה זאת בשבילנו.

המהפיכה הדיגיטלית אכן שיפרה יעילות ונתנה פתח לעולמות חדשים ונרחבים של מידע. עם זאת, מתחזקת הטענה בקרב מומחים לבריאות הנפש שעדיין אין מספיק מחקר כדי לקבוע אם שימוש נרחב במחשב, באינטרנט או במשחקי וידאו זו בעיה בפני עצמה או שאלו רק סימפטומים של בעיות מוכרות אחרות כמו דיכאון.

חוקרים כמו אבוג’אוד ורייטי אומרים שהם כבר נתקלו במקרים שהם כבר מעבר להתמכרות לאינטרנט, במיוחד עם העליה בפופולריות של מכשירים ניידים שמקשים על ההתרחקות מהטכנולוגיה. הדבר בולט הן אצל ילדים והן כשמדובר על הפרעות קשב וריכוז במבוגרים.

יש סימנים לזה בכל מקום – סטודנטים ששולחים מסרוני SMS באמצע הרצאה, הולכי רגל שחוצים את הכביש כאשר ראשם מורכן והם בודקים הודעות בטלפון שלהם ורוכבי אופנוע ששולחים יד לכיס באמצע הנהיגה כי הם חשבו שהנייד שלהם רטט, גם אם הוא לא רטט כלל.

חרדת נטישה

מהנדסת התוכנה ג’נין סוואטון אומרת שכשהיא יוצאת לארוחה עם מישהו, היא אוכלת יחסית מהר כדי שתוכל להגיע למחשב שלה. היא נוטה לבדוק את המיילים שלה דרך ה-iPhone במהלך הארוחה. סוואטון, 37, מאמינה שטווח הריכוז שלה התקצר. היא אומרת שאם אין לה גישה למחשב, היא תבדוק ב-iPhone או תשתה כוס יין כדי להפחית את החרדה שנוצרת בעקבות חוסר הגישה למחשב.

הטכנולוגיה אכן שיפרה את היכולת לבצע כמה משימות בו זמנית. אך מחקר שפורסם על-ידי חוקרים באוניברסיטת סטנפורד מצא כי אנשים שעושים כמה משימות בו זמנית, יותר מוסחים מפרטים לא רלוונטיים ולא מצליחים במשימות כמו שמצליחים אנשים שמבצעים כל משימה בנפרד.

ד”ר רייטי אומר כי הוא חושש שהדור הטכנולוגי של היום מתרחק מהשורשים הגנטיים של האנושות, שפעם היה לה זמן למחשבות עמוקות על בעיות מורכבות מבלי להיות ‘מופצצת’ בגירויים מבחוץ. בשביל ילדים רבים, רק לשבת בשקט לכמה דקות מבלי לזוז ומבלי לחפש גירויים זהו אתגר. אנחנו זקוקים ליכולת למקד את עצמינו.

הרגלי הכתיבה משתנים

ד”ר אבוג’אוד אומר כי מספר מחקרים מצביעים על קשר בין שימוש נרחב באינטרנט לבין ADHD , קשיי קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים שיכול לפגוע בביצועים האקדמיים ובהתפתחות החברתית. אך הוא אומר שהאינטרנט הוא רק מרכיב אחד בתוך ההתמכרות הווירטואלית הגדולה.

סיבה אחת לכך שמספר המקרים של ADD עולה כל הזמן, לטענתו של ד”ר אבוג’אוד, היא שטווח הקשב שלנו בחיים דומה לטווח הקשב שיש לנו בפייסבוק. דוגמא אחת לכך היא שפה. אנשים כותבים באותה צורה כמו שהם מתכתבים באינטרנט. כל נושא מורכב שלוקח כמה פסקאות לפתח, זה כבר עומס מידע. המשפטים קצרים, אין שמירה על כללי תחביר ואפילו חלק מהמילים מקוצרות. והוא רואה זאתכנסיגה ולא כהתקדמות. זה הופך לדבר כל כך נומרלי בתרבות שלנו וקשה לתפוס את הבעיה בהתהוותה.

עם כל האמור לעיל, האינטרנט והקדמה גם מהווים יתרון עצום ומספקים לנו כלים נוספים דווקא לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. תוכנת האימון הנוירוקוגנטיבית ‘אטנגו’, היא תוכנת אימון ממוחשבת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אשר האימון בה נעשה כולו באינטרנט. היתרון הגדול באימון באינטרנט הוא היכולת לעבוד מכל מחשב והיכולת לבצע מעקב שוטף ויעיל אחר ההתקדמות.