פורסם על ידי ב 09/09/2019

הרהורים על ריטלין

נוטים לשייך לריטלין את תואר הכבוד של תרופת הפלא של העולם החדש. הרי כל כך הרבה ילדים ומבוגרים אובחנו וסובלים מהפרעות קשב וריכוז ובפגישה אחת אצל הרופא, הופ… הם יוצאים מצוידים במרשם לריטלין. נתון זה מביא אותי למחשבות הרהורים על ריטלין. נכון שאניבעד ריטלין כי בהרבה מקרים אין מה לעשות פרט לכדור הנכסף וזהו, אבל בעוד יותר מקרים נוכחתי שדווקא הטיפולים המשלימים הם הערובה להצלחה.

לדוגמא: הצלחת הילד במימוש העצמי, רכישת יכולות אישיות הגורמות באופן ישיר השגת ביטחון עצמי ועוד.

לכן, רציתי להעלות בכתבה זו דעות על ריטלין מהצד השני, כלומר מאלה שמתנגדים אליו, אלה עיקר הדברים:

מידע על ריטלין

הריטלין שייך לקבוצת התרופות בעלות השפעה מעוררת וממריצה ורשומה בפקודת הסמים המסוכנים של ישראל, כמו גם של מדינות אחרות בעולם. בשל כך, אין זה מן הנמנע שיצוצו בקרב האוכלוסייה הרחבה הרהורים על ריטלין. חשוב לזכור, כל הסמים מוגדרים כמסוכנים ואין שום אבחנה בין סמים קלים לסמים קשים וזו הסיבה שהריטלין הינו תרופה הניתנת רק במרשם ואמורה להיות בפיקוח רפואי קפדני.

נטילת ריטלין יכולה לתת מענה טוב לאחוז קטן של ילדים בכל אותם המקרים שלא נמצא מענה ופתרון טובים יותר.

אבל היום, קיימת כבר נטייה מעוררת דאגה ללכת ישר לפתרון התרופתי גם על קשיים גבוליים בחומרתם. כל ילד שמגלה חוסר סקרנות בשיעור, עייפות, עצב, חוסר נוחות בכיתה, עשוי להיות מופנה ישר ולפני הכול למסלול התרופתי. כידוע, לא קיים אבחון פיסיולוגי מדעי להימצאותה של הפרעת קשב וריכוז ולכן נראה כי לא תמיד הגורם המקצועי משקיע דיו בבירור מעמיק לאיתור הגורמים לבעיה.

עלייה מתמדת בצריכת הריטלין – מדינה על ריטלין

הריטלין הפך להיות תרופה שמהווה כמעט ברירת מחדל אוטומטית לכל ילד או אדם מבוגר הסובל מבעית קשב וריכוז. 

הנתונים הסטטיסטיים בעולם מראים ש-7% באוכלוסייה סובלים מהפרעת קשב וריכוז, אבל בישראל מדברים על לפחות 10% מהילדים והנוער.

קופות החולים מציינות כי בשנים האחרונות הייתה עלייה חדה בכמות המרשמים לריטלין והכמות הגיעה כבר ליותר מ- 904,000 מרשמים. אחוז הנשים הלקוחות ריטלין מגיע ל36% ואילו אצל הגברים 64%. קראו עוד בנושא מדינה על ריטלין: המספרים נחשפים כמה מרשמים מונפקים לריטלין

בפועל, בחמש השנים האחרונות עלתה כמות המרשמים לריטלין ותרופות דומות כגון קונצרטה ואדרל פי ארבע!נכון, ריטלין הוכחה כיעילה במחקרים רפואיים (שאגב נעשים על ידי חברות התרופות עצמן) ואין ספק שהיא אכן יעילה במקרים רבים של הפרעות קשב וריכוז על-פי דיווחי הורים ומורים. אך עדיין ישנם מספר שאלות באוויר: האם לא נכון יותר לנסות שיטות טיפול אלטרנטיבי שאינו מזיק, כדוגמת האימון המוחי, נוירופידבק, טיפול רגשי וכו’ כניסיון לפני נטילת ריטלין? כמה באמת הצוות החינוכי והרפואי שמטפל בילדינו מציג הרהורים על ריטלין?האם ידם של הרופאים לספק ריטלין אכן קלה מידי והם אינם עושים די בבירור מעמיק? קראו עוד על השפעות לטווח ארוך של תרופות.

תופעות לוואי של ריטלין

ריטלין שייכת למשפחה של תרופות לריכוז מקבוצת מתילפניאדט אשר משפיעה על מערכת העצבים המרכזית, לריטלין יש תופעות לוואי אך לא אצל כל האוכלוסייה. ישנם כאלה שידווחו על תופעות לוואי בהתחלת הטיפול ואח”כ ייעלמו ויש כאלה שלא יתגברו על תופעות הלוואי. תופעות הלוואי הידועות הם:

  1. שינוי בתחושות פיסיולוגיות:בדומה לכדורי סמים ממריצים אשר מעלים את לחץ הדם וקצב הלב, נדודי שינה, איבוד תיאבון, רעד, עוויתות בשרירים, ועוד. מינון גבוה גורם לעומס על הגוף והמאמץ שמופעל על הלב עלול להיות קריטי עד קטלני (דווחו בעולם מספר מקרים של מוות בעקבות לקיחת ריטלין).
  2. תופעות לוואי רגשיות ונפשיות: ייתכנו התפרצויות רגשיות עד דיכאון, אלימות, פחדים ואפילו התקפים פסיכוטיים עד כדי איבוד שליטה.
  3. פגיעה בתחושת המסוגלות והתמודדות עם קשיים: מאחר ונטילת הריטלין אינה משפרת או מקדמת את מצבו של הילד לטווח הארוך אלא מהווה פתרון זמני, יש חשש שהילד ‘ימחק’ את היכולות האישית שלו ויתלה את הצלחתו בנטילת כדור הריטלין. הפתרון הקל יחליף את מקום ההתמודדות עם הקושי,  דבר הפוגע בתחושת המסוגלות שלו וההנעה האישית להישגיות בכל תחומי חייו כבוגר.
  4. הסיכון לסרטן: ריטלין פוגע בכרומוזומים ולכן צץ חשש בדבר הסיכוי להתפתחות סרטן בעקבות נטילתו. הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן מרמזת כי אם חומר כימי זה הוכח שיכול לגרום לסרטן בבעלי חיים, יש לטפל בסוגיה כאילו היו גורמים לסרטן אצל בני אדם, תוצאות מחקר על הקשר בין ריטלין לבין סרטן הכבד פורסמו והועברו למנהל התרופות האמריקאי ולקהל הרחב.
    Ritalin and Liver cancer- Evidence of Cancer Risks warns Samuel S. Epstein, M.D

לסיכום

אין פסול בנטילת ריטלין במקרים בהם כבר נוסו שיטות אחרות, או במקרים של הפרעת קשב וריכוז חמורה – כזו המפריעה לגמרי בתפקוד של האדם. אך ישנם מקרים רבים בהם הפרעת קשב וריכוז אינה כה חמורה ויש בהחלט מקום לנסות שיטות ודרכי פעולה אחרים לפני נטילת ריטלין. להורים יש זכות מלאה לדעת את ההשלכות של הריטלין מבעוד מועד והוא חייב להינתן על ידי הרופא. כמו כן, להורה יש את הסמכות כאפוטרופוס טבעי להחליט אם לתת את התרופה לילדם. יש לדעת שאי נטילת ריטלין אינה מהווה סכנה בריאותית, אלא קושי קוגניטיבי המתבטא בעיקר בלימודים ובהתנהגות.

כפי שהצגנו קודם לכן, לכך יש כאמור גם טיפולים קוגניטיביים המשפרים ומתקנים תהליכים מוחיים הקשורים בנושא הפרעות קשב וריכוז.