פורסם על ידי ב 09/09/2019

מהן הפרעות שינה אצל ילדים?

עבור הורים לילדים, שנת לילה טובה יכולה להוות אתגר לא פשוט. מחקרים מראים כי הפרעות שינה אצל ילדים יכולות לנבוע גם מקיומן של הפרעות קשב וריכוז.

לילדים אלו קשה יותר להירדם בלילה או לקום בבוקר בקלות ולעתים קשה להם לישון שנת לילה רציפה. 

הם יכולים להתעורר מספר פעמים בלילה וחלקם אף מתעוררים השכם בבוקר.דבר זה כמובן גורם גם לשינה לא רציפה להורים המתוסכלים. כידוע, למחסור בשינה ישנה השפעה עצומה על ההתנהלות ביום יום. מחסור בשינה גורם גם לילדים וגם להורים להיות עצבניים יותר, חסרי סבלנות ופחות יעילים בכל דבר שהם עושים. מבוגרים שלא הייתה להם שנת לילה טובה מתפקדים פחות טוב. בנוסף, מחקרים מראים שחוסר שינה יכול לגרום להעצמת הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז ואז מה שבעצם הילדים חווים זה העצמה של הקשיים הקיימים גם ככה – ואת זה אנחנו בהחלט לא רוצים.

אז מה עושים?

מה הקשר בין הפרעות שינה אצל ילדים להפרעות קשב?

מסתבר שישנה סיבה ביולוגית לכך שילדים עם הפרעת קשב נוטים לישון פחות.

הסיבה היא שישנם אזורים מסוימים במוח שאחראים על ויסות קשב ועל ויסות שינה גם יחד.

ילד שיש לו בעיות קשב, ישנו סיכוי גבוה שיהיו לו גם הפרעות שינה. את הביולוגיה אי אפשר לשנות, אבל כן יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי לעזור לילד עם הפרעת קשב להתגבר על הפרעות השינהולישון טוב יותר.

טיפים שיעזרו לילדכם להתגבר על הפרעות השינה: 

1. בכל יום הולכים לישון באותה השעה 

שגרת שינה חשובה מאוד לילדים בכלל ולילדים עם הפרעת קשב בפרט. קבעו שעה מסוימת שבה ילדכם הולך לישון בכל יום ועמדו בה. נסו לעמוד בזה עד כמה שאפשר גם בסופי שבוע ובחופשות כדי לא לצאת מאיזון.

2. טקס שינה 

בא כחלק משגרת שינה ומומלץ לבצעו באופן קבוע ורצוי כבר מגיל קטן. טקס השינה, הוא סימן לגוף כי עוד מעט הולכים לישון ושעליו להתחיל בתהליכי רגיעה. הטקס חייב להיות ריטואל קבוע – מעין סדר פעולות מוכרות, למשל: צחצוח שיניים, לבישת פיג’מה, כניסה למיטה וקריאת ספר או כל סדר פעולות אחר המתאים לכם.

3. אין טלוויזיה ואין מחשב לפחות שעתיים לפני שעת השינה 

צפייה בטלוויזיה ומשחק במחשב אסורים בהחלט בשעות הערב מכיוון שהם מעוררים את הפעילות המוחית, מקשים על ההירדמות ובפירוש מעצימים את הפרעות השינה אצל ילדים.

פעולות מומלצות בשעות הערב  הן:  קריאת ספרים, האזנה למוזיקה וגם משחקי קופסא.

פעילות גופנית ותזונה – 2 טיפים ליישום כדרך חיים

4. פעילות גופנית במהלך היום – 

עודדו את ילדכם לבצע פעילות גופנית במהלך היום. זה יכול להיות כל דבר – משחק כדורגל, ריקוד, קפיצה בחבל, רכיבה על אופניים וכד’. פעילות גופנית במהלך היום מסייעת לגוף לבצע את המעבר בין מצבי השינה השונים בלילה. בנוסף, מכיוון שפעילות גופנית מעמיסה על הגוף, בזמן השינה, המוח גורם לכך שכמות השינה העמוקה שהילד ישן (בהשוואה לשינה קלה) עולה.

5. תזונה מעודדת שינה –

מנעו מילדיכם נשנושים עתירי מלח וסוכר כשעתיים לפני השינה. ארוחה מזינה הכוללת ירקות, ביצה, לחם מקמח מלא עדיפה.  

אם ילדכם מתלונן כי הוא עדיין רעב בסמוך לשעת השינה תנו לו כוס חלב חם, קרקר או פרוסה עם ממרח לא מתוק. מומלץ לשתות מספיק מים במהלך היום כדי להימנע מתחושת צמא בלילה.

6. החשיכו את החדר –

החשכת החדר מסמנת לגוף שעכשיו הולכים לישון.

החשכה גם מונעת כל מיני גירויים ויזואליים שעלולים לעכב את ההירדמות. אם הילד לא יכול לראות את הצעצועים שלו, סביר יותר שהוא גם לא יצא מהמיטה כדי לשחק בהם. אם ילדכם מפחד מהחושך וזקוק למעט אור בחדר, הדליקו מנורת לילה עם אור כמה שיותר עמום וכבו את האור כשהילד נרדם.

7. טכניקות הרגעה –

בדקו איזו טכניקת הרגעה הילד שלכם מתחבר אליה. זה יכול להיות נשימות עמוקות, האזנה למוזיקה מרגיעה, עיסוי רגליים או גב וכד’.

מה שתמצאו שהכי מתאים לילד שלכם, נסו לבצע אתו או לעודד אותו לבצע בעצמו לפני השינה.

שימו לב לטיפ האחרון וחשוב לא פחות…

8. פיג’מה או טרנינג – העיקר שיהיה לבוש נוח – 

שימו לב שאין על הפיג’מה תוויות או תפרים גסים המפריעים ומגרים את העור. ילדים רבים בעלי הפרעות קשב וריכוז סובלים מהם והן יכולים להוות קושי ולהעצים הפרעות שינה אצל ילדים.

ומה עושים עם סרבני שינה?

ישנם ילדים שיעשו הכול כדי לא לישון.

במקרה כזה, נסו את הגישה ההתנהגותית: קבעו חוקים ברורים לגבי הזמן בו הולכים לישון ובאילו מצבים מותר לרדת מהמיטה.

במשך כמה ימים, בכל פעם שהילד יורד מהמיטה כשאסור לו, החזירו אותו לשם ברוגע והסבירו בבירור ופעם אחת בלבד מה החוקים.

זכרו! בלי משא ומתן ובלי יותר מדי דיבורים.

אחרי כמה לילות, זה יהיה לו כבר ברור שאין מתכוונים לוותר לו והוא לא יצא יותר מהמיטה.

אל תעשו וויתורים בעניין הזה. ברגע שילדכם יראה שלפעמים אתם מוותרים לו, הוא לעולם לא יפסיק לנסות.

לסיכום, ההתמודדות עם הפרעות שינה אצל ילדים איננה פשוטה אבל נקיטה בכללים שהזכרנו במאמר להלן יכול לעשות שינוי רב ולהפחית מהקשיים ובעיות השינה של הילד או הילדה שלכם.