פורסם על ידי ב 09/09/2019

כפי שכולנו כבר יודעים הפרעת קשב וריכוז שאובחנה בילדות תמשיך גם בבגרות בצורה זו או אחרת ויכולה להשפיע במגוון תחומים, עבודה, זוגיות ועוד. האם ייתכן כי ישנו קשר בין הפרעות קשב וריכוז ויחסים רומנטיים?

התשובה לכך היא, כן. אולי אצל כל אחד יהיו לה פנים אחרות ואכן, ייתכן שיהיה לה ביטוי במישורים חדשים, כמו למשל ביחסים בינאישיים ובקשר זוגי.

כיצד הפרעות קשב וריכוז משפיעות על היחסים הזוגיים?

עם העלייה במודעות, בשנים האחרונות לקיומה של הפרעת קשב וריכוז, מגלים מבוגרים רבים כי הנה יש להם תשובה לכל הבעיות שהם חווים ביומיום. מבוגרים הנמצאים בקשר עם בן/בת זוג מגלים פתאום קשיים מסוג אחר! לעיתים, רק לאחד מבני הזוג יש הפרעת קשב וריכוז ואז הצד השני, על אף שהוא מבין את בן הזוג, לא מצליח להתמודד עם הקשיים ונוצרים חיכוכים בין בני הזוג. במקרים אחרים, ישנו מצב שבו לשני בני הזוג הפרעת קשב עם דרכי ביטוי שונים ואז המצב משתבש עוד יותר. בתחילת הקשר הבין זוגי הרומנטיקה מנצחת, אבל אט אט עם הזמן, הקשיים של בני הזוג עם הפרעת הקשב מציפים את היומיום ובני הזוג לא מצליחים להתמודד עם הכעסים, תחושות האכזבה וכיוצא באלה.

קשיים העלולים ליצור בעיות קשר בזוגיות:

 • קושי בהקשבה והענקת תשומת לב לבן הזוג, כתוצאה מריכוז לקוי
 • קושי לתכנן, ולבצע החלטות שתוכננו יחד או לחוד
 • קושי להתגייס למשימה ולהשלים אותה עד סופה
 • קושי לשמור על סדר ולמנוע מצבי באלגן בבית, בחפצים האישיים
 • קושי להתמיד ולהיות עקבי
 • קושי להתאפק ולא להגיב מיד על כל דבר קטן
 • קושי להיות בריכוז מבלי להיות מוסח

הפרעות קשב וריכוז ויחסים רומנטיים

להלן כמה דוגמאות לקשיים בחיי בני זוג, אשר יכולות לנבוע כתוצאה מהפרעת הקשב:

רונית מנסה לספר לרועי על מה שקרה לה היום בעבודה, על כמה בעיות שהיו בינה לבין עמיתים בעבודה, אך רועי מתקשה להתרכז לאורך זמן והוא מפגין חוסר סבלנות והתעסקות עם דברים אחרים בסביבה שלו: משחק בטלפון הנייד, ו/או הפניית המבט לשידור הכדורגל בטלוויזיה וכדומה. רועי לא ממש לא מעוניין להקשיב, הבעיה היא שהוא לא מצליח!

רונית נרשמה לטיול במסגרת קבוצה שהתגבשה. יום לפני הטיול, אירגנה מספר דברים כדי לקחת אותם וביקשה מרועי שיעזור לה בארגון הצידה לדרך. רועי הנהן להסכמה אך דחה את המשימה לשעה יותר מאוחרת. בסופו של דבר ביום למחרת בזמן שהיה צריך לצאת מהבית, גילו השניים כי הם לא מוכנים עם הצידה וצריך להתחיל להכין אותה ממש בלחץ של זמן. רונית הביעה בפני רועי את אכזבתה כי הם איחרו לטיול ואפילו שכחו את בקבוקי המים. בתגובה, התפרץ רועי בכעס עם תירוצים וסיבות שלא ממש קשורים לכך שהוא לא מילא את חובתו.

דרכי טיפול במקרים של הפרעות קשב וריכוז ויחסים רומנטיים ונישואים

ישנם מגוון דרכים כדי לטפל נכון ויעיל בהפרעת קשב וריכוז. היכרות עם התסמינים השונים והבנה של הקשיים עמם מתמודדים הסובלים, היא אבן היסוד לכינון של מערכת יחסים איכותית שמבוססת על הרבה הבנה וסבלנות. בני זוג שהמערכת הזוגית שלהם נפגעה בשל בעיות קשב וריכוז יכולים לפנות לטיפול זוגי ובמקביל לבצע אימון מוחי ייעודי כדוגמת התכנה באתר זה, שיעזור לפתח ולחזק את כל אותם המיומנויות הגורמות לקשיים בתחומים אלו.

אלו מיומנויות ניתן לחזק:

 • החזקת ריכוז לאורך זמן.
 • יכולת להתאפק ולהימנע מתגובות אימפולסיביות.
 • יכולת לקבל החלטות במהירות ובצורה יעילה.
 • יכולת לתכנן זמן ולדעת להתארגן. 

לסיכום

הפרעות קשב וריכוז יכולות לפגוע באיכות החיים של מבוגרים לא פחות משהן יכולות לפגוע באיכות החיים של ילדים ואפילו באופן חמור יותר. התסמינים השונים עלולים להקשות על יצירה של מערכת יחסים רומנטית ולחבל בשמירה על היציבות שלה. על ידי הבנה של התסמינים השונים, פנייה לטיפול זוגי וטיפול בסימפטומים בהם ההפרעות באות לידי ביטוי באחד מהצדדים במערכת הזוגית ניתן בכל זאת חרף הקשיים לבסס מערכת יחסים זוגית איכותית ומשגשגת.