פורסם על ידי ב 09/09/2019

קשב הוא תהליך שנוצר מיום שאנו נולדים. אבלאיך נוצר קשב? הקשב כולל ריכוז, קליטה באמצעות החושים של מראות, צלילים, תחושות ועוד. קשב כולל תהליכי זיכרון, שמירת מידע של המידע הנקלט ועיבודו בשלב מאוחר יותר לכדי פעולות, תכנון וכדומה. לכן, אנו מתייחסים אל קשב כאל משהו דינמי, המתפתח מיום שנולדים וקשור לגורמים סביבתיים. כמובן שיש לקשב גם מאפיינים שמגיעים בתורשה ובגנים וזה בהחלט יכול להשפיע על ההתפתחות תקינה או לקויה של הקשב בעתיד, אך רבים מאנשי המקצוע מייחסים משקל רב יותר לסביבה יותר מאשר לתורשה.

איך הסביבה משפיעה על התפתחות קשב תקין?

כבר מהשבועות הראשונים  שתינוק נולד ועל אף שחושיו עדיין אינם מחודדים, הוא כבר יודע לזהות את קולה של אימו וחום גופה. בהמשך, הוא לומד להפנות מבט ואף לחייך למי שפונה אליו. כלומר, אלו צעדים ראשונים של התפתחות קשב וריכוז: התינוק לומד להיות קשוב לגירויים בסביבתו ולהתייחס אליהם. ככל שנרבה לדבר אל התינוק בקצב שלו, בטון רך ונעים, כך יתחדד הקשב שלו והוא ילך ויעשה פעיל.

כאשר התינוק הופך לפעוט – הקשב הופך להיות פעיל יותר. הפעוט יודע כבר להצביע על צעצוע מארגז המשחקים, הוא יודע למלמל ולהקשיב אל עצמו, הוא צוחק או בוכה בהתאם לתחושות רגעיות מהסביבה, הוא גם יודע לעיתים להיות עם עצמו ולהתעסק במשהו שמעניין אותו – כל אלה מצריכים הפעלת קשב.

איך נוצר קשב?

התפתחות הקשב שלו תלויה גם באנשים הסובבים אותו ובדרכי התנהגותם. למשל, אם האווירה בבית היא של חוסר סבלנות, דיבור קולני, הורים לא נינוחים אשר מתקשים למצוא זמן איכות עם הילד, קולות רמים הבוקעים ממכשירי טלוויזיה, עומס גירויים הקשורים לבלגן או חוסר סדר בחפצים של הבית, הרי שקיים סיכוי שהקשב של ילד המתגורר בסביבה כזו יתפתח בהתאם לגירויים הסובבים אותו. הילד ירכוש הרגלי התנהגות אשר מתאימים לסביבה בה הוא חי. למשל: ילמד לדבר בקול רם, ילמד להשיג תשומת לב על ידי התנהגות שלילית (כי להוריו אין זמן להקדיש תשומת לב בעת התנהגות חיובית) ועוד.

אין ספק שעולמנו עתיר הטכנולוגיה תורם רבות לקשיים בהתפתחות הקשב בילדים. העולם מלא בגירויים סביבתיים וכל אחד מאתנו, כולל הילדים, מתמודד עם מספר מטלות בו-בזמן. תופעה זו לא הייתה נפוצה בדורות הקודמים! יש המצדדים בכך שתסמונת הפרעות קשב וריכוז אינה כלל בעיה אלא תהליך קוגניטיבי שמשתנה עם הדורות ודפוס ההתנהגות שלו משתנה (זה אולי מסביר את העובדה למה כמות המאובחנים עם קשב וריכוז עולה מידי שנה באחוזים ניכרים).

מה ניתן לעשות כדי לעודד התפתחות קשב תקינה?

בהחלט יש מה לעשות. קראו את הטיפים בהמשך ואם תתרגלו ליישם אותם בקביעות, תתרמו רבות להתפתחות קשב תקינה בילדכם:

  • דברו אל הילד כבר מיומו הראשון
  • דברו בטון נעים ובקצב איטי
  • הרבו לחייך, להחליף מבטי עיניים, לגעת ולחבק
  • דאגו בבית לאווירה נעימה ורגועה
  • שמרו על סדר ואירגון בחפצים שבבית
  • דאגו לזמן איכות עם ילדכם על בסיס יומי!
  • ילדים עד גיל שלוש, רצוי שלא ייחשפו למדיה דיגיטלית (טלוויזיה, מחשב וכו’)
  • שבו עם ילדכם וקראו מתוך ספר יום-יום. הילד יפתח כישורי הקשבה, הבנה וקריאה.
  • שלבו כל יום משחק אחר שקשור למשחקי קופסא, חוברות צביעה, משחקי זיכרון
  • צאו לטייל בטבע! מסתבר שצמחייה ירוקה, פרחים, ים, חיות מועילות לקשב.

עדיין שואלים איך נוצר קשב? טיפ שכדאי לזכור: קשב זה תשומת לב. קשב אצל ילדים יתפתח בהתאם לתשומת לב של הוריו!