פורסם על ידי ב 09/09/2019

חברים – זה כל כך חשוב. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים לעתים ביצירת חברויות ולא תמיד יודעים איך לרכוש חברים חדשים. ליבנו יוצא אליהם כאשר אנחנו חשים במצוקתם. אך מסתבר שלא צריך להסתפק בתחושת הזדהות ואמפתיה. כהורים, אתם יכולים להגיש לילדכם עזרה ממשית ברכישת חברים. השיטות, הכללים וההצעות לפעולה שאנו מביאים כאן יאפשרו לכם “לאמן” את הילד שלכם בהתנהגויות חברתיות, לפתח את כישוריו החברתיים ולסייע לו בפועל לרכוש חברים חדשים, אז בואו נתחיל:

דברו איתו

דברו עם הילד על החשיבות בחברויות טובות ואלו התנהגויות זוכות להערכה. למשל: למדו את הילד שאם הבטיח לחבר משהו, הוא לא יכול לסגת מהבטחתו באופן שרירותי “כי לא בא לו”. אל תהססו לדבר על מה שנראה לכם מובן מאליו. לילדים עם הפרעות קשב וריכוז הדברים לא תמיד מובנים מאליהם.

חזרות, חזרות, חזרות

עשו סימולציות ואמנו את הילד בכל נושא הקשור להיבטים חברתיים. דברו איתו על הצורך ביצירת קשר עין, על הימנעות מהפרעה, על בחירת התבטאויות. צריך לרדת לפרטים מעשיים עד רמת תוכן המשפטים וניסוחם. הנה דוגמה לאימון בהתבטאות: “לא כדאי להגיד על משחק שהוא משעמם או טיפשי. כן כדאי להגיד: אולי אפשר לשחק במשהו אחר?

הנה תרגול מעשי איך לרכוש חברים חדשים בהצטרפות לקבוצה: “אם אתה רואה שני ילדים מדברים ביניהם, אתה יכול להתקרב ולהקשיב. אם זה מעניין אותך, הישאר. אם לא – תתקדם הלאה. אם נשארת, איך תדע אם אתה מוזמן להצטרף? פשוט מאוד:  אם הם רוצים לצרף אותך לשיחה, הם יסתכלו לעברך. זהו סוג של הזמנה. אם הם לא יוצרים אתך קשר עין, אל תישאר. התקדם הלאה”.

ותרגול נוסף בתגובה על התגרות: למדו את הילד שהתגובה הטובה ביותר על הקנטה היא הומור. למדו אותו שאסור לו להקניט בחזרה אלא לייצר תגובות הומוריסטיות כמו: “אמאל’ה, ממש נעלבתי” או “נדמה לי שקלטתי אותך”.

עידוד, עידוד, עידוד

לא פשוט לילדכם לסגל את הכישורים החברתיים וליישם את ההוראות. היו סבלניים. האימון עשוי להיות מפרך וההתקדמות איטית. אם הילד שלכם רכש כישורים חברתיים חדשים, אל תכעסו עליו כשהוא שוגה. יש לעשות ההפך – לעודד ולשבח את הילד על כל התקדמות, אפילו הקטנה ביותר. אל תחסכו במילים טובות.

צפייה לצורך התערבות

עד כה למדתם את הבסיס באמצעותו עזרתם לילדכם איך לרכוש חברים חדשים: דיברתם, עשיתם חזרות, תרגלתם. יופי! עכשיו הזמן לראות איך הילד מיישם בפועל את מה שלמד. מצאו לעצמכם תירוץ להישאר ולצפות בילד בשעת משחק עם חבר. אל תבליטו את נוכחותכם. אל תיקחו חלק במשחק. רק תהיו שם ב”זירת האירוע”, כדי להתערב בעדינות ברגע הנכון ולנווט את הילד לחוף מבטחים. אל תדאגו מאפשרות שהילד יאבד עצמאות ויפתח תלות. גם ילד עם הפרעת קשב וריכוז מתבגר ולומדתוך כדי התנסויות. זה יגיע, תניחו לו להסתדר בעצמו.

תהיו איתו בתחושות שלו

אם הילד מתלונן שאף אחד לא אוהב אותו ושאין לו חברים, הזדהו איתו אבל תנו לו פתרון. אפשר להגיד: “לילדים עם הפרעות קשב וריכוז יש לפעמים קשיים בלהסתדר עם ילדים אחרים. יש כל מיני רעיונות שיכולים לעזור לך להתגבר על כך. רוצה לשמוע?” הוא ירצה.

שישחק עם קטנים. זה בסדר.

ילדים רבים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים לאחר בפיתוח כישורים חברתיים לעומת בני גילם ולכן הם פחות בוגרים מהם. כתוצאה מכך, הם ירגישו נוח יותר לשחק עם ילדים צעירים מהם. אפשר להפיק מכך תועלת רבה. מול חבר צעיר ממנו, יכול הילד שלך לתרגל כישורי חברות מבלי לחשוש לשים עצמו לצחוק. כבונוס, הילד הצעיר מן הסתם יסתכל עליו בהערצה, ובכך יחזק את הערכתו וביטחונו העצמיים. אל תדאגו. ילדכם לא ישחק לנצח עם ילדים קטנים. כשהוא ירכוש כישורים חברתיים, הוא יצליח להתיידד גם עם בני גילו.

כן בבית ספרנו – המורה הוא שותף

בית ספר הוא אחת הזירות העיקריות לתרגול הכישורים החברתיים. כדאי להיות בקשר עם המורה ולהפוך אותו לשותף בפרויקט החברות. הנה שני רעיונות:

תציעו למורה להפעיל את הכיתה בקבוצות לצורך מטלות ופרויקטים, ובקשו ממנה לקחת על עצמה את החלוקה לקבוצות. מחד, העבודה בקבוצה על פרויקט משותף תסייע לילד שלכם ליצור קשרים עם ילדים אחרים, ומאידך, מאחר שהמורה מנהלת את החלוקה לקבוצות, הוא לא ילך לאיבוד בתהליך של בחירת שותפים לצוות.

מורים יכולים לעזור לילדים לעשות חברים על ידי הנהגת הפסקות משחק בתוך שגרת הלימודים. משחקים מוכרים מרגיעים את הילדים ומשכיחים את ההבדלים ביניהם. המשחק מהווה הזדמנות לילדים להראות חוזקות בתחומים אחרים, שלא התגלו בכיתה. רצוי לבחור במשחקי חברה לא תחרותיים המאפשרים השתתפות לכולם.

איך לרכוש חברים חדשים באמצעות משחק קבוצתי

אם הילד שלכם אוהב פעילות ספורטיבית קבוצתית, נצלו את זה. פעילות כזאת יכול ללמד את הילד כישורים שמובילים גם לקשרים מחוץ למגרש. לפני שאתם רושמים את הילד לקבוצה, דברו עם המאמן או המורה באופן גלוי וכן. ודאו שהילד יתקבל יפה בקבוצה. לכו עם הילד לפגוש את המאמן או חברי קבוצה אחרים לפני האימון הראשון. החליטו האם המאמן מייחס חשיבות להנאה ולהשקעת מאמץ, הוא שהוא תחרותי והישגי מדי עבור הילד שלכם.

חברויות מתחילות בבית

אפשרות נוספת באמצעותה הילד יכול להיעזר וללמוד איך לרכוש חברים חדשים, היא על ידי אירוח בביתו. הזמינו קבוצה של כארבעה חברים לביתכם לעשות משהו שהילד שלכם אוהב – משחקי מחשב צפייה משותפת בשידור משחק בטלוויזיה, אכילת פיצה. אם הילד שלכם, כמו רבים מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז, מסתייג מקבוצות גדולות, הסתפקו בהזמנת ילד אחד או שניים.

החברות המשפחתית כמודל

בנו עם הילד מערכת יחסים יציבה ועמוקה. מחקרים מראים כי כאשר היחסים בבית טובים, רואים שיפור מיידי ביחסי הילד עם בני גילו. השקיעו מאמץ בבניית היחסים. תכננו 15 דקות של איכות עם ילדכם מספר פעמים בכל שבוע. עשו ביחד דברים כיפים, רק אתם והוא, בנחת, מבלי להעביר ביקורת ומבלי לתת הנחיות.

אם לתרופות

אם ההתנהגות האימפולסיבית של ילדכם, במידה והיא נובעת מהפרעת קשב כמו התפרצויות לדברי אחרים, קפיצה מדבר לדבר, חוסר סבלנות ואי שקט כללי – מפריעה לו גם ביצירת קשרים חברתיים, הרי שגם תרופות כמו ריטלין עשויות לעזור. שימו לב, ישנם עוד דרכים שבהם ניתן ללמד את ילדך ללמוד לשלוט בעצמו ולהפחית את האימפולסיביות שלו באופן שיעזור לו ללמוד איך לרכוש חברים חדשים. למשל עם התוכנה של אטנגו. מדובר בפעילות ממוחשבת שעוצבה במיוחד להפרעות קשב ADHD ואחד ההיבטים שלה הוא ללמד את המוח באמצעות אימון לא להגיב באימפולסיביות, אלא להגיב בשליטה ובסבלנות. מומלץ מואד.

עם בנות זה (קצת) אחרת

כל הנאמר לגבי חברויות, רלוונטי לשני המינים, אולם כדאי לדעת כי בנות עם הפרעת קשב וריכוז סובלות יותר מבעיות בקשרים חברתיים. הן נפגעות מדחייה חברתית על ידי בני גילן יותר מאשר בנים. בת עם הפרעת קשב וריכוז יכולה להתקשות בקריאת מציאות חברתית, ויכולה גם להפגין תוקפנות מילולית כאשר היא מרגישה תסכול. נסו לעזור לה להתניע חברויות על ידי שתתנדבו לקחת אותה עם חברה לבילוי כלשהו –  קניון, סרט, בריכה וכו’. רצוי להסתפק בחברה אחת. אם תזמינו שתיים, הן עשויות להתחבר זו לזו ולהשאיר את ילדתכם בחוץ

לא בושה ללמוד

לפעמים גישה ישירה היא הטובה ביותר. חפשו תכנית כישורים חברתיים מחוץ לכותלי בית ספר ורשמו את הילד אליה. אפשר גם לדבר עם היועצת בבית הספר שתיצור קבוצה. הקשיבו להמלצות מחברים או באינטרנט.

והעיקר – בלי לחץ

גם כשנראה לכם שהילד שלכם בודד, כדאי לזכור. לא כל ילד הוא כוכב חברתי, וזה בסדר. מחקרים רבים מראים כי חבר אחד קרוב וטוב, מספיק לבניית ביטחון עצמי. מרבית הילדים המבודדים חברתית ילמדו לבסוף לנהל את התנהגותם ולבנות חברויות. עם פרוץ גיל ההתבגרות, ילדים נוטים להסתגל, להתאים עצמם ולמצוא את המקום שלהם בין החברים.