פורסם על ידי ב 09/09/2019

טיפים להתמודדות עם ילדי ADHD

התנהגות ילדי ADHD לרוב מתאפיינת ברגישות, בסף תסכול גבוה וביטחון עצמי נמוך. לכן גם דרכי ההתמודדות איתם קשה יותר.

להלן כמה עצות שיעזרו לכם להבין ולסגל דרכי פעולה טובים יותר ולהפחית את בעיות ההתנהגות:

קבעו מודל לחיקוי התנהגות טובה

למידה מהתבוננות וחיקוי מהווה כלי רב עוצמה שחשוב שתכירו.

מדובר בתהליכי למידה שלרוב איננו מודעים לה ובאותה מידה שהם יכולים להיות חיוביים הם יכולים להיות גם הרסניים. כאשר נדרוש מהילדים שלנו נורמות התנהגותיות שאנו נוהגים בהן בעצמנו, נשמש מודל לחיקוי נכון וחיובי. כמובן שחשוב להימנע מלדרוש מי ילדים עם הפרעת קשב ADHDהתנהגות בצורה שאנחנו בעצמנו לא מכבדים. למשל, לא ייתכן שנרצה שהילד שלנו יירגע ואז נפנה אליו בצעקות וכעס: “אולי תרגע כבר?!”. במקרה כזה כמובן שלא נקבל את האפקט הנדרש. לכן, חשוב שהילד ילמד מאיתנו דרכי התנהגות, כמו גם שליטה עצמית, דחיית סיפוקים, עמידה בהבטחות, דיבור שקט ורגוע ועוד.

חשוב מאוד לדעת שלפני הכול ההתנהגות שלנו היא המודל ממנו הילד שלנו לומד.

איך לנתב התנהגות ילדי ADHD

אחרי שלמדנו למתן את ההתנהגות שלנו על מנת להוות דוגמה להתנהגות ילדי ADHD רצויה, יהיה צריך לזכור לתת כבוד, להבין את צרכיו של הילד ודרישותיו על ידי הקשבה והתייחסות.כלומר, גם אם אינכם מסוגלים למלא את הדרישות שלו תוכלו להסביר לילד שלכם את עמדכתם. כאשר לכם יש דרישות מהילד תרצו בוודאי שהוא יכבד אותם, לכן כדאי לערב את הילדים שלכם בהתלבטויות ובהחלטות. יש לפרט ולהסביר את המשמעות שלהן.ילד שמרגיש שמכבדים ומעריכים את דעתו ישתף יותר פעולה ויבין מה עליו לעשות ומדוע. 

שגרה וסדר יום לכם ולילדכם

ילד עם בעיות קשב וריכוז משתעמם מפעולות רוטיניות שחוזרות על עצמן, לכן גם פעולות יומיומיות רגילות לכאורה הופכות למלחמה. משפטים כמו “לא בא לי” ותירוצים כמו “כבר הכנתי שיעורי בית” הופכים להיות שכיחים. 

אז מה הפתרון? שגרה ודגש על סדר יום קבוע.

לאחר שקבענו (ורצוי יחד עם הילד) את שגרת היום, עלינו רק להקפיד ולוודא שהיא מתקיימת. בלי וויתורים ובלי הנחות ועם הזמן, השגרה תהפוך לסדר יום קבוע. אתם תיווכחו שיהיו פחות דחיות של מטלות ופחות תלונות כמו: “עוד מעט”, “למה עכשיו”, וכו’. אבל יש לזכור שאם אתם מבקשים מילדכם לקיים שגרה, אז היא חייבת לחול גם עליכם! (הרי אמרנו שהתנהגותנו משפיעה על ילדנו). כלומר גם אתם חייבים לסדר קבוע בדברים שקבעתם לעצמכם וכך ילדכם יראו ויקחו דוגמה מכם.

התמודדות עם תגובות אמוציונאליות

התנהגות ילדי ADHD תהיה אמוציונלית – במיוחד ביחס לכישלונות.  הם נרתעים מהתמודדות חוזרת ונוטים לדחות מטלות שקשות להם. לעתים התגובה לאי הצלחה או אי יכולת להתמודד יכולה לבוא לידי ביטוי בהתפרצויות זעם ותגובה מוגזמת כלפי הסיטואציה. תגובת יתר כרונית לבעיות משמעת שמעורבת ברגשות עזים ותסכול לרוב לא נובעת רק בגלל הפרעת ADHD, אלא יכולה לנבוע מכמה סיבות.  למשל: ייתכן שהילד מרגיש שמבקרים אותו, שהוא לא מצליח להיות אהוב, שהדרישות ממנו גבוהות מידי. גם שאנו ההורים (שניהם או אחד מהם) מתנהגים בצורה אמוציונאלית בעצמנו.לכן, חשבו על כל הנקודות האלו וחפשו את המקור לבעיה אצליכם במשפחה. 

עזרו לילד לגלות את נקודות החוזקה שלו

לעיתים קרובות ילדים עם ADHD סובלים מהערכה עצמית נמוכה. המשוב השלילי שהם מקבלים מהסביבה, וההשוואה לילדים אחרים ללא ADHD מפתחים אצלם תחושת חוסר אונים, המנציחה כישלונות נוספים. 

איך תוכלו לחזק את הערכה העצמית של הילד? תסייעו לו לגלות את כישרונותיו ותטפחו תכונות ויכולות שהוא מתבלט בהם, אם זה תחביבים כמו ספורט, אומנות, כתיבה, בישול או תחומים שהוא מצליח בהם יותר בבית הספר. תחושת ההצלחה תחולל פלאים בביטחון העצמי של הילד, תפחית תחושות של דיכאון וחרדה ותעורר בו מוטיבציה להמשיך ולהצליח.