קונצרטה - תרופה להפרעות קשב וריכוז

קונצרטה (Concerta) התרופה להפרעות קשב וריכוז ADHD היא יחסית חדשה בשוק בהשוואה לריטלין (Ritalin).

על אף שהיא מבוססת בדיוק כמו הרטלין בחומר הנקרא מתילפניאדט, הייחוד של הקונצרטה הוא בעצם בכך שההשפעה נשארת לזמן ארוך יותר, בערך 8-12 שעות מרגע הבליעה.

חשוב לציין שלאחרונה גם לריטלין יש כבר גרסאות של השפעה לזמן ארוך יותר.

בכל אופן שתי התרופות הללו מיוצרות על ידי חברות מתחרות.

כיצד עובדת הקונצרטה ומהן ההתוויות?

קונצרטה הינה יקרה יותר בהשוואה לריטלין נגזרת של תרופות בסל והשתתפות קופות החולים. רופאים נותנים מרשם רפואי לנטילת קונצרטה כבר לילדים בני 5 ולעיתים אפילו 4.

תופעות הלוואי הידועות של קונצרטה הם:

כאבי ראש, נדודי שינה (לכן אין לקחת את התרופה בלילה), איבוד תיאבון, כאבי בטן, לחץ דם, סחרחורת. מתילפנידאט הנו החומר העיקרי בתרופת הקונצרטה וידוע כחומר הממריץ את הפעילות העצבית במוח.

המרצת הפעילות המוחית מסייעת להזרמת דופמין שהוא החומר הנקשר עם היכולת להתמקד, להתרכז ולבצע מיומנויות קוגניטיביות.

באם אין תופעות לוואי והתרופה עוזרת ביום יום בצורה ניכרת, אפשר להמשיך לנטול אותה כל החיים. הבעיה היא, שילדים גדלים ומצב התנהגותם משתנה, כך שלא בטוח אם השפעת התרופה תהיה תמיד אותו דבר לאורך השנים.

להלן סיפור של ילד בן 14 כפי שסופר על ידי אביו איתמר כ. ממודיעין , בכנס שנערך במרכז הארץ בנושא ילדים והפרעת קשב וריכוז.

“בני אובחן עם הפרעות קשב וריכוז כשהיה בן 11. הדבר התבטא בהתנגדות להכנת שיעורי בית, חוסר שקט ובעיות של התפרצויות לא נשלטות. בתחילה חשבנו שמדובר בבעיות התנהגות וגיל ההתבגרות ואז החלטנו לתת לילד עזרה עם שיעורי עזר ומפגשים עם פסיכולוג. אלה לא ממש עזרו! בהתייעצות עם רופאה נוירולוגית התחלנו לתת לו קונצרטה ואז ראינו שיפור גדול ביכולת של הלמידה. המצב היה טוב כמה חודשים, למרות שאני מוכרח להודות שהילד היה מעט “כבוי” בזמן ההשפעה של הכדור, ולאחר שההשפעה עברה הוא חזר להיות מלא שמחת חיים. בשלב מסוים הילד החליט כי הוא אינו מעוניין לקחת עוד את הקונצרטה בטענה שזה לא עושה לו טוב והוא לא אוהב את ההרגשה שזה משרה עליו. הבנתי לחלוטין את הרגשתו ויצאנו לדרך חדשה של חיפוש אלטרנטיבות אחרות… ולהפתעתי היו, אז למה לא מדברים על כך בכנסים?” 

מחקר על השפעה לטווח ארוך בסיכוי לבעיות לב

מחקר שנערך בדנמרק ופורסם ביולי 2014 , בדק ילדים סביב גיל 9 שאובחנו עם הפרעת קשב ADHD. המחקר מביא מסקנות חדשות בדבר הסיכוי להופעתן של בעיות לב בקרב הנוטלים תרופות מבוססות מתילפנידאט.

המחקר פורסם בכתב העת של ילד והמתבגר Psychopharmacology ועקב אחר 700,000 ילדים אשר מתוכם 8,300 אובחנו עם הפרעות קשב וריכוז. 

טווח הגילאים היה כאמור סביב גיל 9.

המחקר מצא כי יותר מ-100 ילדים סבלו מבעיות לב כמו:

לחץ דם גבוה, דום לב, קצב לב לא סדיר, או מחלת לב וכלי דם כללית.

מבחינה סטטיסטית מדובר באחוז קטן, אך החוקרים גילו כי לילדים שנטלו תרופות ל-ADHD היה סיכוי גבוה פי שניים לסבול מסיבוכי לב בעתיד. החוקרים מדגישים כי הם לא מעוניינים להפחיד את ההורים או לגרום להם להפסיק לקחת את התרופה, אך כן לשים לב לבדיקות ולהמשך מעקב רציף לאורך השנים לבדיקות לב, לחץ דם וכלי דם.
מקור המאמר web-med

האם קונצרטה מעניקה פתרון מלא לבעיית הקשב והריכוז

בעקרון, תלוי את מי שואלים! אם נשאל את ההורה, המורה או את המטופל עצמו, נקבל תשובות שונות.

כמובן שמאוד תלוי בכל אחד והסימפטומים שלו/שלה.

אבל כפי שכתבנו קודם, יש  לקחת בחשבון את מכלול הקשיים והבעיות מצד אחד ומצד שני האם יש תופעות לוואי או בכלל לא.

האם יש טיפול טבעי במקום קונצרטה?

חשוב להבין שישנם ילדים שנולדים עם הפרעות קשב וריכוז – בעיה נוירולוגית ידועה וטווח הסימפטומים שלה מפריעים מאוד לתפקוד הלימודי והיומיומי.

ילדים אלו זקוקים לטיפול התרופתי ללא כל ספק.

אבל – גישה חדשה טוענת שרובם של הילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז הם תוצאה של הסביבה:

עולם חדש רווי טכנולוגיה המתפתח והולך כבר כמה עשורים.

העולם הטכנולוגי החדש כולל סביבת חיים רועשת ורבת גירויים:

טלוויזיה, משחקי מחשב, סמארטפונים עם מאות אפליקציות, סמס ווואטס-אפ שמזרים הודעות בכל רגע.

אתם בוודאי מכירים את המצבים שאתם צריכים להתרכז בדבר מסויים אבל תוך כדי אתם מוסטים לטלפון שמגיע, הודעה בסמס, ובכלל ברקע הטלוויזיה משדרת תכנית שאתם ממש לא רוצים להפסיד.

במצב כזה המוח מבולבל, הוא לא מצליח להתרכז במה שבאמת חשוב.

בסביבה כזו גדלים ילדים ואין זה פלא שקשה להם להקשיב למורה לכל אורך השיעור, או לקרוא פרק בהיסטוריה (שממש לא מעניין אותם) וכדומה.

כך צריך להתמודד עם ההצפה הטכנולוגית ומתגברים על קשיי קשב וריכוז

בוודאי תרצו לדעת כיצד להתמודד עם הפרעות הקשב והריכוז של ילדך בעולם הטכנולוגי שממשיך לספק לנו עוד ועוד גירויים בסביבות טכנולוגיות שלא ממש מטיבות עם היכולת להתמודד עם מצבי קשב וריכוז.  הבשורה שלנו היא שיש מה לעשות! הסוד הוא באימון מוחי יעודי לסובלים מהפרעת קשב וריכוז!

שימו לב לדבר הבא:

הוכח במחקרים כי המוח ניתן לשינוי (טוב את זה כולם יודעים), אך אם ניתן לו אימון נכון למטרתינו, כזה המצריך קשב וריכוז דומה למשל לריכוז בכיתה (ריכוז בסביבה די משעממת). אזי, יוכל אותו אדם להפנים דפוסי חשיבה אחרים. 

שיטת האימון של AttenGo, מבוססת על פעילות קוגניטיבית ממוחשבת אשר פותחה במיוחד עבור בעלי הפרעות קשב וריכוז ואינה דומה למשחקי מחשב עתירי גירויים מזיקים. 

AttenGo מיועדת ללמד את מוחו של הילד (וגם של המבוגר) להתרכז בסביבה נטולת גירויים, כמו בכיתה!

AttenGo נבדקה מחקרית ועזרה כבר לאלפי ילדים להגיע לתוצאות ולהתגבר על הפרעות קשב וריכוז, גם ללא תרופות.